Fortsæt til hovedindholdet
Naja Marie Balle & Allan Rosengren

Det gamle testamente

Allan Rosengren (AR) er teolog, ph.d. fra Københavns Universitet med studieophold i Sheffield og Princeton. Han var bidragyder til Gads Bibelleksikon og en af oversætterne på Bibelen 2020. Allan underviser på Sorø Akademis Skole i latin, oldtidskundskab og religion og er redaktør af www.cils.dk.

De nytestamentlige forfattere opfatter Jesus som opfyldelsen af gammeltestamentlige profetier. Men hvad betyder de gammeltestamentlige tekster, hvis man læser dem på deres egne betingelser? På andet år i KURS-Akademiet vil vi i GT-timerne studere udviklingen i den gammeltestamentlige religion, der begynder med at have templet i Jerusalem som midtpunkt, men som efterhånden får teksten, særlig Loven, i centrum. Vi skal også undersøge begrebet Messias nærmere. Vi læser klassikere om jomfruen, der bliver gravid, om Betlehems særlige rolle og om Herrens lidende tjener.

På tredje årgang arbejder vi med eksilet som afgørende for identitet og religion. Undervejs drøfter vi oversættelsesproblemer, som vi belyser gennem forskellige oversættelser, og vi ser på kristne fortolkninger i Det Nye Testamente, i danske salmer – og i Händels Messias!

 

 

Naja Marie Balle (NMB) har været sognepræst siden 2021 i Karise og Alslev kirker. På Københavns Universitet skrev hun speciale i ’Forskellige kvindesyn i Det Gamle Testamente’ og er nu underviser i Gammel Testamente.

 

Da kvinderne tog magten: Ester og Judit.

Bibelen er skrevet i en tid og et samfund, hvor det gængse syn på kvinden er, at hun er underlagt manden. Denne lørdag skal vi se eksempler på kvindernes status i Det Gamle Testamente. Vi skal også kigge på to af dem, der skiller sig ud: Ester og Judit er nogle af de meget få kvinder, der er hovedpersoner i en fortælling, og tilmed har fået en bog opkaldt efter sig. Begge formår de at tage magten og på hver deres måde redde deres folk (jøderne) fra undergang.

 

Herren gav, Herren tog – men skylder Gud en forklaring?

Job Bog er en del af Visdomslitteraturen i GT. Det er en spændende og voldsom fortælling, hvor Gud indgår væddemål med Satan selv. Alt bliver taget fra stakkels Job.  Jobs venner er overbevist om, at han må have gjort noget, som gør ham skyldig, og derfor skal straffes. Men Job fastholder at hans lidelse er uretfærdig. Gud kommer faktisk med et svar – men er det en forklaring? Er lidelsen meningsløs?